FAQ

1. Kombucha czyli BARDZO „KULTURALNY” NAPÓJ!

Kombucha to całkowicie naturalny, zdrowy i pyszny napój, na bazie zielonej lub czarnej herbaty, poddany długiemu procesowi fermentacji z odpowiednio wyselekcjonowanymi kulturami bakterii i drożdży

Nasza Kombucha produkowana jest z wyszukanych i najlepszych gatunków herbat dostępnych na rynku. Herbaty, na których bazujemy są wyłącznie z upraw ekologicznych potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami.

W wersji klasycznej (bez dodatków smakowych i w wyniku właściwej fermentacji), kombucha smakuje jak lekko kwaskowaty musujący sok jabłkowy o delikatnym posmaku herbaty.

Fenomen tego napoju polega m.in. na tym, że znakomicie komponuje się z wieloma dodatkami smakowymi, zarówno naturalnych soków owocowych czy kompozycjami ziołowymi. Proporcje są tak naprawdę dowolne i zależne od gustu smakosza.

Kombucha powstaje w wyniku długiego procesu fermentacji słodkiej herbaty przy pomocy SCOBY, potocznie zwanym grzybkiem herbacianym lub grzybkiem japońskim (SCOBY z ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast – symbiotyczna KULTURA bakterii i drożdży).

W przeciwieństwie do większości dostępnej na polskim rynku kobmuchy, Nasza Kombucha NIE JEST PASTERYZOWANA! Dzięki temu tworzymy napój całkowicie naturalny, poddany „zdrowej” fermentacji (trwającej jeszcze po zabutelkowaniu), która dzięki żywej florze bakteryjnej, zachowuje swoje walory smakowe oraz zdrowotne.

2. Zawartość kombuchy

Herbata + Woda + Cukier + SCOBY = Kwasy, Antyoksydanty, Witaminy

Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za „zdrowy” proces fermentacji w kombuchy jest SCOBY, czyli symbiotyczne KULTURY bakterii i drożdży.

W kombuchy znajdują się bakterie z rodziny Acetobacter, Gluconobacter, których głównym zadaniem jest produkcja kwasów organicznych m.in. kwasu glukuronowego (naturalnie produkowany w wątrobie), który wspomaga pracę wątroby odpowiedzialnej za oczyszczanie krwi w naszym organizmie.

Inne bakterie wchodzące w skład kombuchy to Lactobacillus – probiotyki naturalnie występujące w naszym układzie trawiennym.

Prawdziwa i naturalna kombucha to również olbrzymia dawka witamin grupy B oraz witamina C (ok 8tyś% zapotrzebowania dziennego!).

W Naszej kombuchy często znajdziesz grzybka SCOBY. Jest to lekko galaretkowata struktura bakterii i drożdży. Część naszych klientów go uwielbia, a część omija. Ten grzybek jest wynikiem niepasteryzowanej i niefiltrowanej kombuchy.

Nie, w Naszej Kombuchy nie znajdziesz żadnych produktów odzwierzęcych czy glutenu.

Kombucha jest napojem bezalkoholowym, ale tak jak każdy produkt poddany procesowi fermentacji może zawierać do 0,2 do 1,2% alkoholu.

3. Dlaczego warto pić kombuchę?   

 • Właściwości zdrowotne kombuchy 
 • Wpływ kombuchy na pracę jelit 
 • Na co działa? 
 • Właściwości pobudzające kombuchy /walory smakowe? 

4. Jak pić kombuchę?  

Nie mając wcześniej styczności z kombuchą, sugeruje się zacząć od małych ilości (np. szklanka) najlepiej na czczo. To pozwoli zaobserwować jak reaguje nasze ciało.

Gdy już zasmakujesz tego cudownego „eliksiru”, nie ma przeciwskazań do spożywania dowolnej ilości o każdej porze dnia (i nocy).

Jak ze wszystkimi naturalnymi środkami wspomagającymi nasz organizm regularność to podstawa. Zaawansowani konsumenci piją do kilku butelek kombuchy dziennie.

Naszą Kombuchę można pić w dowolnej sytuacji, czy to pracy, jako uzupełnienie płynów po treningu, czy jako alternatywa do wieczornego „piwka”. Tak naprawdę nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Ze względu na jej wyjątkowy smak, istnieje duża szansa, że napój stanie się naszym „zdrowym” nawykiem zastępując w naszej diecie napoje z dużą ilością cukru, substancji konserwujących czy alkoholu. Poniżej kilka przykładów sytuacji, podczas których My pijemy kombuchę:

 • przed treningiem w ramach pobudzenia (podobnie przed pracą czy czynnościami wymagającymi koncentracji),
 • po treningu, aby odpowiednio nawodnić organizm – kombucha jest napojem naturalnie gazowanym co przekłada się pozytywnie na przyswajalność napoju przez organizm i odpowiednie jego nawodnienie,
 • na imprezach okolicznościowych jako alternatywa dla bąbelkowych napoi alkoholowych,
 • o poranku, na czczo, jako pobudzenie żołądka do pracy,
 • podczas pracy biurowej jako uzupełnienie płynów w naszym organizmie,
 • po obfitym i tłustym posiłku, w celu pobudzenia jelit do lepszego trawienia,
 • w celu ugaszenia pragnienia w dowolnym momencie.

Polecamy przechylić butelkę aby naturalny osad który może się pojawić na dnie równomiernie wymieszał się z napojem. Pamiętajmy jednak, że jest to napój gazowany i zbyt energiczne potrząsanie może doprowadzić do „wybuchu” podczas otwierania butelki.

Kombucha najlepiej smakuje dobrze schłodzona. Tak naprawdę jednak jest to Twój wybór. Pij tak jak Ci smakuje.

Jak praktycznie każdy produkt fermentowany, kombucha może zawierać śladowe ilości alkoholu. W przypadku Naszej Kombuchy może to być od 0,2 do 1,2%. Nie zaleca się częstowania dzieci do drugiego roku życia oraz kobietom w ciąży.

Kombucha jest napojem naturalnie gazowanym. W przypadku dzieci, szczególnie tych pijących łapczywie, bąbelki mogą dostać się do nosa i niebezpiecznie podrażnić jego śluzówkę.

Kombucha jest napojem naturalnie gazowanym. Dlatego osobom z delikatnym i wrażliwym żołądkiem zachęcamy do sprawdzenia napoju w niewielkich ilościach. Szczególnie są to osoby:

 • z nawracającymi problemami gastrycznymi,
 • z refluksem żołądkowo-przełykowym,
 • z zespołem jelita drażliwego,
 • mające nadżerki i wrzody żołądka,
 • borykające się ze wzdęciami i zgagą,
 • mające poważne kłopoty z krtanią,
 • cierpiące na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • walczące z nadciśnieniem tętniczym.

Bąbelki zawarte w kombuchy mogą bowiem podrażnić ścianki jelita i śluzówkę żołądka oraz powodować wzdęcia.

5. Przechowywanie kombuchy     

Kombucha to „żywy napój” co oznacza, że bakterie i drożdże w nim zawarte nigdy nie przestają pracować. Dlatego najlepiej kombuchę przechowywać w chłodnym miejscu co spowalnia proces fermentacji i wydłuża przydatność napoju do spożycia.

Przebadany okres przydatności nieotwartej butelki Naszej Kombuchy to 6 miesięcy. Do tego momentu kombucha powinna być zdatna do spożycia a jej smak nie powinien ulegać zbyt dużej zmianie. Należy jednak pamiętać o tym, że Nasza Kombucha nie jest produktem pasteryzowanym. Jest to „żywy napój” i delikatne różnice w smaku są wliczone w jego specyfikę.

Kombucha po okresie 6 miesięcy po zabutelkowani nie może się zepsuć. Po tak długim okresie, może zamienić się w ocet, którego nie da się już wypić, natomiast można użyć do np. do sałatek.

Po otwarciu kombuchę należy przechowywać w lodówce i spożyć do 48h. Kombucha nie może się zepsuć, natomiast dostęp tlenu powoduje przyśpieszenie procesu fermentacji i smak może znacząco ulec zmianie.

Otwórz butelkę i sprawdź smak. Może okazać się, że nic się nie zmieniło i można pić dalej. Jeżeli okaże się, że nie, jest parę sposobów na wykorzystanie napoju.

6. Fakty i mity

Nasza Kombucha jest żywa i nie da się zagwarantować niezmienności jej smaku.  

Mikroskopijne stworzonka (bakterie i drożdże) które ciężko pracują żeby stworzyć nasz napój są wrażliwe na zmiany, czasem wręcz humorzaste. My staramy się zapewnić im luksusowe warunki pracy czyli jak najmniej wchodzimy im w drogę aby proces był jak najbardziej naturalny. Staramy się aby każdy nastaw smakował tak samo ale zdarza się, że nasi podopieczni nas zaskakują.

Kombucha to napój powstały w wyniku fermentacji. Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś coś „ukisić” to pewnie wiesz, że w niektórych domach wychodzi lepiej w innych gorzej a w niektórych miejscach po prostu nie wyjdzie. Powodów ku temu jest sporo m.in. dzikie drożdże, których jest mnóstwo wokół nas. Ta sama kombucha z tych samych składników może wyjść inaczej w innym miejscu, co wcale nie znaczy, że jest gorsza. Jest po prostu inna.