Strona Główna W jaki sposób pić Kombuchę

W jaki sposób pić Kombuchę

Komubcha jako napój orzeźwiający i gaszący pragnienie może być spożywany praktycznie zawsze oraz w ilościach, które akceptuje nasz organizm. Niemniej są sytuacje, gdy smakuje najlepiej a efekty jej spożywania, najbardziej pożądane.

Aby wydobyć z niej najlepsze walory smakowe, kombuchę należy pić odpowiednio schłodzoną. Biorąc pod uwagę zalety zdrowotne napoju oraz jego naturalne pochodzenie zaleca się pić kombuchę z odpowiednią regularnością.

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek w jaki sposób pić kombuchę, aby wydobyć z niej to co najlepsze!

Ilość i regularność

Nie mając wcześniej styczności z kombuchą, sugeruje się zacząć od małych ilości (np. szklanka dziennie o poranku) najlepiej na czczo. To pozwoli zaobserwować jak reaguje nasze ciało.

Gdy już zasmakujesz tego cudownego „eliksiru”, nie ma przeciwskazań do spożywania dowolnej ilości o każdej porze dnia (i nocy) pamiętając jednak o tym, że składnikiem napoju jest herbata, co w przypadku niektórych osób może działać szczególnie pobudzająco.

Jak ze wszystkimi naturalnymi środkami wspomagającymi nasz organizm (suplementy czy witaminy) regularność to podstawa. Zaawansowani konsumenci piją do paru butelek kombuchy dziennie.

Mieszać czy nie mieszać?

Przed wypiciem polecamy przechylić butelkę, aby naturalny osad, który znajduje się na dnie butelki równomiernie wymieszał się z napojem. Pamiętajmy jednak, że jest to napój gazowany i zbyt energiczne potrząsanie może doprowadzić do „wybuchu” podczas otwierania butelki.

Jaka powinna być temperatura kombuchy?

Kombucha najlepiej smakuje dobrze schłodzona. Tak naprawdę jednak jest to Twój wybór. Pij tak jak Ci smakuje.

Kiedy najlepiej pić kombchę?

Naszą Kombuchę można pić w dowolnej sytuacji, czy to pracy, jako uzupełnienie płynów po treningu, czy jako alternatywa do wieczornego „piwka”. Tak naprawdę nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Ze względu na jej wyjątkowy smak, istnieje duża szansa, że napój stanie się naszym „zdrowym” nawykiem zastępując w naszej diecie napoje z dużą ilością cukru, substancji konserwujących czy alkoholu. Poniżej kilka przykładów sytuacji, podczas których My pijemy kombuchę:

  • przed treningiem w ramach pobudzenia (podobnie przed pracą czy czynnościami wymagającymi koncentracji),
  • po treningu, aby odpowiednio nawodnić organizm – kombucha jest napojem naturalnie gazowanym co przekłada się pozytywnie na przyswajalność napoju przez organizm i odpowiednie jego nawodnienie,
  • na imprezach okolicznościowych jako alternatywa dla bąbelkowych napoi alkoholowych,
  • o poranku, na czczo, jako pobudzenie żołądka do pracy,
  • podczas pracy biurowej jako uzupełnienie płynów w naszym organizmie,
  • po obfitym i tłustym posiłku, w celu pobudzenia jelit do lepszego trawienia,
  • w celu ugaszenia pragnienia w dowolnym momencie.

Czy dzieci mogą pić kombuchę?

Jak praktycznie każdy produkt fermentowany, kombucha może zawierać śladowe ilości alkoholu. W przypadku Naszej Kombuchy może to być od 0,2 do 1,2%. Nie zaleca się częstowania dzieci do drugiego roku życia oraz kobietom w ciąży.

Kombucha jest napojem naturalnie gazowanym. W przypadku dzieci, szczególnie tych pijących łapczywie, bąbelki mogą dostać się do nosa i niebezpiecznie podrażnić jego śluzówkę.

Przeciwwskazania do picia kombuchy

Kombucha jest napojem naturalnie gazowanym. Dlatego osobom z delikatnym i wrażliwym żołądkiem zachęcamy do sprawdzenia napoju w niewielkich ilościach. Szczególnie są to osoby:

  • z nawracającymi problemami gastrycznymi,
  • z refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • z zespołem jelita drażliwego,
  • mające nadżerki i wrzody żołądka,
  • borykające się ze wzdęciami i zgagą,
  • mające poważne kłopoty z krtanią,
  • cierpiące na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • walczące z nadciśnieniem tętniczym.

Bąbelki zawarte w kombuchy mogą bowiem podrażnić ścianki jelita i śluzówkę żołądka oraz powodować wzdęcia.